ych ostatnich niezwykle powszechnie stosowana jest fotowoltaika.
Zastosowanie paneli fotowoltaicznych (inna nazwa to kolektory słoneczne) pozwala na zamianę energii pochodzącej z promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Kolektory słoneczne montuje się niezwykle szybko i prosto - wystarczy przy wykorzystaniu specjalnego systemu podłączyć je do funkcjonującej w danym miejscu instalacji elektrycznej. Prąd jest coraz droższy, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób jeśli ma taką możliwość decyduje się na skorzystanie z zalet jakie dają panele fotowoltaiczne.
Co ważne, w razie produkowania nadwyżek prądu, energię pochodzącą (która nie zostanie zużytkowana na bieżąco) z kolektorów słonecznych można magazynować, a nawet sprzedawać, co bardzo często jest jednym z najważniejszych (obok dużych oszczędności) czynników decydujących o skorzystaniu z paneli słonecznych. Warto jednak jeszcze przed założeniem instalacji zdecydować o tym, czy nadmiar energii ma być sprzedawany czy magazynowany - wymaga to bowiem odpowiedniego dostosowania instalacji.
Jako że energia słoneczna jest w
Świadomość ekologiczna w społeczeństwie nieustannie rośnie. Coraz to więcej osób interesuje się ekologią oraz tym, jak ich życie codzienne wpływa na planetę. Dlatego też dużo zainteresowania przyciąga energia odnawialna, między innymi taka jak energia słoneczna.
Już od dawna wiadomo, że istnieje możliwość używania energii słonecznej do tego, aby zaopatrzyć całe gospodarstwa w energię. Fotowoltaika i kolektory słoneczne to jedne z wielu opcji, które są dostępne na rynku. Wiele firm specjalizuje się właśnie we wszystkim tym, co związane jest z energią słoneczną. Chodzi tutaj przede wszystkim o urządzenia, które są w stanie zbierać taką energię, a następnie odpowiednio ją przetwarzać, tak aby otrzymać normalny prąd, który może być użyty w każdym domu lub gospodarstwie. Jako, że energia słoneczna jest w pełni darmowa do pobierania, całe rozwiązanie zapewnia, że po pewnym czasie można oczekiwać bardzo dużych oszczędności. Warto jednak pamiętać że sam proces instalowania takich urządzeń jak kolektory słoneczne czy fotowoltaika zazwyczaj wiąże się ze znaczącymi kosztami. Ostatecznie jednak najważniejsze jest to, aby zadbać o planetę i dlatego też energia odnawialna to coś, w co zawsze warto inwestować.
Energia odnawialna - co to jest?
Fotowoltaika to konwersja światła na elektryczność przy użyciu materiałów półprzewodnikowych, które wykazują efekt fotowoltaiczny, zjawisko badane w fizyce, fotochemii i elektrochemii.
System fotowoltaiczny wykorzystuje moduły słoneczne, z których każdy zawiera szereg ogniw słonecznych, które wytwarzają energię elektryczną. Instalacje fotowoltaiczne mogą być montowane na ziemi, na dachu, na ścianie lub pływające. Mocowanie można zamocować lub użyć śledzenia słońca, aby podążać za słońcem po niebie.
Solar PV ma szczególne zalety jako źródło energii: po zainstalowaniu jego działanie nie powoduje zanieczyszczenia i emisji gazów cieplarnianych, wykazuje prostą skalowalność w odniesieniu do zapotrzebowania na energię, a krzem ma dużą dostępność w skorupie ziemskiej. Energia odnawialna pozytywnie wpływa na obecną sytuację na świecie. Systemy fotowoltaiczne są od dawna stosowane w wyspecjalizowanych aplikacjach, ponieważ samodzielne instalacje i systemy PV podłączone do sieci są używane od lat 90. XX wieku.
Kolektory słoneczne są trwałe oraz wytrzymałe - co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Po elektrowniach wodnych i wiatrowych PV jest trzecim odnawialnym źródłem energii pod względem globalnej wydajności. Chiny, a następnie Japonia i Stany Zjednoczone, są najszybciej rozwijającym się rynkiem, podczas gdy Niemcy pozostają największym producentem na świecie, a fotowoltaika zapewnia siedem procent rocznego krajowego zużycia energii elektrycznej. Jest to na pewny spory atut tego systemu.